Neapol

Neapol bývá často vynechávána ze standardních turistických cílů. Vynechat třetí největší město Itálie nebo ho jen použít, jako odrazový most, pro objevování půvabného pobřeží, by byla určitě chyba. Každé město v Itálii má co nabídnout, ale Neapol může být popsaná jako kompletní mistrovské dílo. Město se může pochlubit špičkovými muzei, katakombami, galeriemi plnými neoklasicistických starožitností a grandiózním náměstím. Za návštěvu určitě stojí divadlo di San Carlo nebo Neapolské národní archeologické muzeum, je v něm jedna z nejlepších sbírek řecko-římského umění a artefaktů. Neapol je známa i svými hrady, za vidění stojí určitě Castel dell´Ovo (hrad vejce).

Divadlo di San Carlo

Divadlo di San Carlo je nejstarší operní sál na světě, bylo otevřeno v roce 1737. Operní sezóna běží od ledna do května, zatímco baletní se koná od dubna do června. Po celý rok jsou plánovány i klasické koncerty. Pokud se vám nepodaří vidět zde jedno s představení, určitě aspoň využijte možnost prohlídky s průvodcem. Sál s freskovým stropem, zlaceným štukováním a červeným sametovým čalouněním je prostě úchvatný a stojí ho za to vidět.

Katakomby

Za návštěvu rozhodně stojí i katakomby svatého neapolského patrona San Gennara. Tento muž byl ve 4. století sťat za to, že se hlásil ke křesťanské víře a právě zde, byly již ve středověku nalezeny jeho ostatky. Katakomby jsou nejstarší a zároveň nejrozsáhlejší v celé Neapoli. Odhaduje se, že se zde uskutečnilo zhruba 3 000 pohřbů, ačkoliv počet může být i vyšší, jelikož některé části zůstávají nevykopané. Bohatí obyvatelé byli pohřbíváni ve velkých otevřených pokojích zdobených freskami na zakázku, zatímco členové střední třídy se ukládali do menších výklenků vyřezaných do zdí.

Tunel Bourbon

Další neapolskou podzemní atrakcí je tunel Bourbon, vede návštěvníky starobylým akvaduktem, který se původně stavil jako nouzová úniková cesta. Král Ferdinand II. si objednal výstavbu tunelu ze strachu z povstání pro případ, že by někdy potřeboval utéct. Konec dynastie Bourbon však znamenal, že nebyl nikdy dokončen. Později se tunel používal jako skládka odpadu a ve druhé světové válce jako provizorní nemocnice a útočiště v případě leteckého útoku. Dnes v tunelu přináší zajímavý a jedinečný zážitek velké množství rozpadajících se klasických automobilů, motocyklů a dětských opuštěných hraček.

Je tam levně

Ve srovnání s dalšími velkými městy v Itálii je Neapol levná. Celá pizza může stát pouhé 4 €, takže i ti, kteří mají hluboko do kapsy, se zde mohou věnovat různým kulinářským nabídkám, které Neapol nabízí.  Navíc  v případě, že máte v plánu navštívit zdejší památky při zakoupení Napoli Artecard na tři dny za 21 €, mají držitelé zdarma tři vstupy do neapolských významných památek a do dalších až 50% slevu. Navíc je v rámci Artecard zahrnuta i městská hromadná doprava v Neapoli.

Pizza

Neapol je rodným místem pizzy a autentická neapolská pizza musí být vyrobena podle přísných kritérií, jako je například použití určitých odrůd rajčat a mozzarelly vyrobené z buvolího mléka, spíše než z kravského. Tím je zdejší pizza specifická, na rozdíl od jakékoliv pizzy, kterou jste již ochutnali dříve. Každý místní obyvatel má svou oblíbenou pizzerii, ale váš cíl by měl být navštívit jich co nejvíce a najít si tu vlastní.

Metro

Nestává se často, že se dostane do průvodce hromadná městská doprava, ale “umělecké stanice” metra Neapole si tam opravdu své místo zaslouží. Stanice metra Neapole jsou naplněny současnými instalacemi mezinárodně uznávaných umělců a architektů, jako jsou Dominique Perrault a Oscar Tusquets Blanca. Nejpozoruhodnější zastávkou je nepochybně Toledo. Stěny zde v různých odstínech modré mozaiky přináší světlý a vzdušný prostor, podobající se podmořskému světu, který pohltí každého cestujícího.

Nakupování

Via Chiaia a okolní ulice jsou naplněny obchody s oděvy, od návrhářských butiků až po “sekáče ” kde je cena určena podle váhy zboží čili „platíte za kilo“. Via San Gregorio Armeno je známá jako “la strada dei presepi” - ulice, kde umělci předvádějí své ručně vyrobené betlémy, které se zde začnou vystavovat už pár týdnů před Vánocemi. Každoročně tato akce naláká turisty z celého světa, kteří zde pak obdivují krásné a nápadité výtvory.


Tagy

žádné tagy

Kategorie

#mapa